Holdvölgy Birtok - A tokaji álmot palackozzuk az élet nagy pillanataihoz

HOLDVÖLGY'S AMBITION

TAKING FORWARD THE TOKAJ DREAM

500 évvel a legendás bor születése után a HOLDVÖLGY felelősséggel kívánja továbbgondozni a Tokaj-Álmot.
A gondolatok bora a tudás, az elvek, a képzelet és a türelem harmóniájában született. A szellemiség és a lélek ötvözte tökéletessé, akárcsak az örök értékeket.
28 hektárról, Mád legértékesebb dűlőiről rendkívüli törődéssel, szükségszerűen korlátozott mennyiségben.

Birtok

Birtokunk alapja a mádi terroir.

A Holdvölgy Birtok a világhírű Tokaji borvidék szívében, Magyarországon, Európa mértani közepétől néhány kilométerre, Mádon található. A Mádi-medence talajtanilag, éghajlatilag, makro- és mikroklímáját illetően is különleges helyet foglal el a borászat világában. Mád – a borvidék meghatározó települése volt a történelem során – már a XV. században is létezett, a legrégebbi oklevelekben is mezővárosként említik. A múltban bárók, grófok, nemes urak és borkereskedők találkozóhelye volt. Itt dőlt el borászati és kereskedelmi szempontból a borvidék sorsa.

A Holdvölgy 28 hektáron gazdálkodik. Birtokunk Tokaj-Hegyalján, Mád legkiválóbb területein, 7 különböző dűlő 30 parcelláján terül el. Az érlelő pince összesen 1,8km hosszú járataival a környék egyik legrégebbi és leghosszabb pincerendszere, amelynek egyes részeit már a XV. században elkezdték megépíteni.

Ezek együtt biztosítják a hátteret és lehetőséget a Holdvölgy céljainak eléréséhez.

A borászat megalapításának kezdete egy születésnapi ajándékhoz kapcsolódik. Az egyhektáros szőlőterületből 2021-re a Birtok 28 hektáros lett, amely fejlődésének célja egy ikonikus, nemzetközi márka megalapításának víziója volt. A világ valamennyi nagy borvidékét számba véve a 21. sz. elején erre kizárólag Tokaj-Hegyalja és azon belül Mád adott lehetőséget.

DűlőkHoldvölgyNyulászóBecsekDorgó-tetőKirályKakasokÚrágya

Dűlők

1737-ben Tokaj-Hegyalján klasszifikálták a világon elsőként a dűlőket

A dűlőminősítésekből tudjuk, hogy melyek azok a parcellák, ahol több száz évvel ezelőtt is kiváló szőlő termett, amelyből minőségi bor született. Tudatosan kerestük, válogattuk és vásároltuk meg 7 különböző dűlőn a 30 kiváló parcellát.

A Mádi-medencében rendkívül gazdag a talajszerkezet, amely területeink diverzifikáltságának köszönhetően maximálisan megmutatkozik borainkban is. Az egyedi terroir és dűlőink kiválósága együtt teszi lehetővé különleges birtokstílusunk kialakítását is.

Holdvölgy

Magas agyagtartalmú vörös nyirok, helyenként magas kvarcit és riolit kőszigetekkel. Kovaüledékben gazdag, magas makro- és mikroelem-tartalommal.

Telepítések

1965, 2000

Expozíció

D

Fajták

Kőzet

Nyulászó

Erősen kötött, barna erdőtalaj, a magasabb részeken sárga agyag, bentonitos-riolitos, málladékos szerkezettel, helyenként kemény, kvarcit kőszórással. Gazdag ásványianyag-tartalom.

Telepítések

1955, 1979

Expozíció

D

Fajták

Kőzet

Becsek

Agyagbemosódásos barna erdőtalaj, a magasabb részeken riolittufás, lazább szerkezetű nyiroktalaj, gazdag, zeolitos ásványianyag-tartalommal. Kisebb területen felszíni andezit-kőzettörmelék található.

Telepítések

1978

Expozíció

D, DNY

Fajták

Kőzet

Dorgó-tető

Kőmorzsalékos, jó vízgazdálkodású, riolittufás kötött nyiroktalaj. Palás szerkezetű kőzettípus.

Telepítések

1990

Expozíció

NY

Fajták

Kőzet

Király

Magas agyagtartalmú, vöröses nyiroktalaj (színét a vas-oxid adja) , kemény riolittufa és ezek málladékaiból keletkezett nyomelemekben gazdag, jó vízgazdálkodású talaj.

Telepítések

1992

Expozíció

D

Fajták

Kőzet

Kakasok

Zeolitos riolittufás, kőtörmelékes, kovaüledékes, magas ásványianyag-tartalmú kötött nyiroktalaj.

Telepítések

1982

Expozíció

NY

Fajták

Kőzet

Úrágya

Kötött nyirok, a magasabb részeken erősen kötött, vörös agyag.
Magas kvarcittartalom és kemény, tufás kőzetanyag jellemzi.

Telepítések

1981

Expozíció

NY

Fajták

Kőzet

DűlőkHoldvölgyNyulászóBecsekDorgó-tetőKirályKakasokÚrágya
Miért Mád?Vasas RiolittufaZeolitos RiolittufaAndezitRiolittufaKvarcit levéllenyomatPerlit (Dorgó-tető)Perlit (Nyulászó)

Miért Mád?

Ahogy a szobor már létezik a márványtömbben,
úgy a bor már létezik a hegyoldal dűlőiben.

Vasas Riolittufa

Király dűlő

Zeolitos Riolittufa

Betsek Dűlő

Andezit

Betsek dűlő

Riolittufa

Holdvölgy dűlő

Kvarcit levéllenyomat

Holdvölgy dűlő

Perlit (Dorgó-tető)

Dorgó-tető dűlő

Perlit (Nyulászó)

Nyulászó dűlő

Miért Mád?Vasas RiolittufaZeolitos RiolittufaAndezitRiolittufaKvarcit levéllenyomatPerlit (Dorgó-tető)Perlit (Nyulászó)
Szőlő gyümölcsFurmintHárslevelűSárgamuskotályZétaKabarKövérszőlőSzamorodni szőlőAszú szőlő

Szőlő gyümölcs

Célunk az évjáratban elérhető legmagasabb értékű szőlőtermés szüretelése

Parcelláink területi szétszórtsága még dűlőn belül is egyedi karakterű borok alkotására ad lehetőséget. Birtokösszetételünk sokszínűsége és gazdagsága köszön vissza később borainkban is. Környezettudatos szőlőművelést folytatunk, amelybe folyamatosan az ökológiai termelés egyre több elemét integráljuk. Fontos számunkra a hiteles, minőségi szőlőtermesztés a teljes vegetációs időszakban. Ez a kiváló minőségű bor megszületésének alapja.Termőtőkéink egészségére és a megtermelhető mennyiség egyensúlyára törekszünk.

A növény ezt a legkiválóbb gyümölccsel köszöni meg. Ennek érdekében korlátozzuk a termésmennyiséget, így a szőlőbogyók beltartalma, magas ásványianyag-tartalma, mineralitása még intenzívebb lesz. A szakmai háttér és tapasztalat, illetve a korszerű eszközök abban segítenek, hogy szőlőtermésünk a legmagasabb színvonalat képviselje és ezáltal is megteremtse az alapot kiváló borainknak.

Furmint

Tőkéje erős növekedésű, levele fűrészesen fogazott szélű. Fürtje középnagy, bogyói gömbölyűek és kiváló savmegtartó képességgel rendelkezik. Későn érik, a borvidék édes borainak meghatározó fajtája már évszázadok óta, de frissességének és alapstílusának köszönhetően egyre kedveltebb az ebből készült száraz bor is. A bornak citrusosságot, dinamizmust és savkaraktert ad. Házasítások fontos szereplője.

Hárslevelű

A borvidék másik meghatározó fajtája. Hajtása felfelé tör, nevét levelének a hársfáéra emlékeztető alakja miatt kapta. Fürtje hosszú és laza szerkezetű. A furmintéhoz hasonlóan kései érésű, bora illatosabb, finom hársméz-, időnként bodzavirág illatú. Krémességet, kerekséget és illatot ad a bornak.

Sárgamuskotály

A borvidék világfajta szőlője, amely Tokajban már régóta meghonosodott. Középerős növekedésű, levele fűrészesen fogazott szélű. Korai érésű, szeptember elején száraz bornak szüretelhető, de a késői szüretelésű borváltozatai is nagyon népszerűek. A borvidék legillatosabb fajtája.

Zéta

A furmint és bouvier keresztezésével nemesítették 1951-ben, 1990-ben vált hivatalosan is elismert fajtává. Középerős növekedésű, levele a furmintéhoz hasonlít, karéjos, fűrészes szélű. Fürtje tömött, közepes nagyságú. Elsősorban korai érésével és kiváló aszúsodó képességével tűnik ki. Testes szőlő, füge-, datolya-, narancshéjas ízekkel gazdagítja a bort.

Kabar

Hárslevelű és bouvier szülőktől származik. Új fajta, a borvidéken 2006 óta engedélyezett. Tőkéje kevés hajtást nevel, levele haragoszöld. A Zétával azonos időben érik, jól aszúsodik és a későbbi, csapadékosabb időjárásra is kevésbé érzékeny.

Kövérszőlő

Tokaj-Hegyalja egyik legrégebbi fajtája volt, de a filoxéravészt követően szinte teljesen kiszorult a termesztésből. Vegetatív, erős növekedésű fajta. Lombja haragoszöld, levele fűrészes szélű. Fürtje középnagy, laza, bogyóinak nagy méretére utal a fajta neve is. A bornak krémességet ad.

Szamorodni szőlő

A borvidéken termesztett szőlőfajták fürtjei a teljes érést követően, a nemesrothadás eredményeként változó mértékben aszúsodott /botrytiszes/ szőlőszemeket is tartalmaznak. Ha szüretkor az aszú- és ép bogyókat tartalmazó fürtöket egybeszüreteljük, „ahogyan termett” és ezt feldolgozzuk, úgy szamorodni tokaji borkülönlegesség születik. A borászati eljárástól függően a szamorodni lehet száraz és édes is.

Aszú szőlő

A szőlőgyümölcs érése során, amikor a cukorbeáramlás megszűnik, kezdetét veszi a túlérés fázisa. A vízleadás és a töppedés következtében a bogyók levének cukor-, sav- és ásványianyag-tartalma töményedik, koncentrálódik. Ha a klimatikus viszonyok kedvezően alakulnak, a bogyók felületén megjelenik a Botrytis cinerea gomba, ami nemes rothadást indukál, miközben a bogyóba különleges íz- és zamatanyagok kerülnek. A feldolgozást követően ezek a botrytiszes ízjegyek a meghatározóak az aszúk és szamorodnik, ezen különleges minőségű tokaji borok esetében.

A szőlőfürt bogyóinak aszúsodási mértéke változó. Ritkán egy időben aszúsodik le a fürt összes bogyója, de általában a jellemző jegyekkel rendelkező bogyókat szemenként szedjük a fürtből, akár több nap után, folyamatosan járva az ültetvényeket. Ezt nevezzük többmenetes aszúszőlő-szüretnek.

Szőlő gyümölcsFurmintHárslevelűSárgamuskotályZétaKabarKövérszőlőSzamorodni szőlőAszú szőlő

A központ

Filozófia

Az alapelképzelés egy olyan épületegyüttes létrehozása, mely harmónikusan illeszkedik a páratlan, UNESCO Világrököségi környezethez, hosszútávon értékálló, és nem utolsósorban hordozza a HOLDVÖLGY márkanév filozófiáját.

Így kezdődött a több éves közös együttgondolkodás tervező és megbízó között.

Holdvölgy ikon
Holdvölgy ikon
Holdvölgy ikon
Holdvölgy látványterv
Évjáratok20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023

Évjáratok

Célunk az évjáratban elérhető legmagasabb értékű szőlőtermés szüretelése.

2007

Rendkívül enyhe téllel indult az év. A következő tavaszi hónapok korai rügyfakadást eredményeztek. Májusban a fejlődést némi fagy visszavetette, de ennek ellenére korán kezdődött a virágzás. A száraz nyárelőnek köszönhetően - a melegrekord 38-40°C volt – korai volt a szőlőérés is. A május végi szakaszosan ingadozó esőzések már korán felhívták figyelmünket a lisztharmat-veszélyre, a mozgósított szőlészeti csapat viszont precízen tartotta egészséges kondícióban tőkéit. A forró, csapadékmentes júliussal félő volt, hogy a növény toleranciája minden eddiginél nehezebben vészeli át növekedési időszakát. A szőlő számára kedvező fordulatot is tartogatott 2007: augusztusban megérkezett az eső, a történelmi dűlőink érett fürtjei pedig egyre gazdagabbnak mutatkoztak.

A nyár utolsó hónapjában elkezdődött az első válogatás: egészséges sárgamuskotályunk gömbölyű, sárgászöld gyümölcsei kerültek présünkbe. Ősszel aztán folytatódott a kedvező időjárás, ami kiválóan beindította szőlőfürtjeinkben az aszúsodási folyamatot. A hónap utolsó napjaiban már magas minőségű, gazdag beltartalmú aszúszemeket lehetett szedni egészen novemberig.

2007 volt az az év amely rámutatott a Becsekre: erre a kivételes adottságú, káprázatos termőtalajjal rendelkező dűlőcsodára. Ez az évjárat volt az, amely életre hívta névadó dűlőnk első “intuícióját”: egy egyedien megkomponált, pompás zéta szamorodnit. A HOLDVÖLGY újabb lépést tett affelé, hogy egyedi dűlő-gyümölcs harmóniák keresésével, a legkonzekvensebb módon tárja fogyasztói elé kivételes, kristálytiszta világát.

2008

Már a korai, enyhe téli hónapok alatt is kiegyensúlyozottnak mutatkozott évjáratunk. Kevés csapadékkal, tavaszias időjárással érkezett meg a február, így márciusban nyugodtan kezdhette meg a szőlő a tartaléktápanyag mozgósítását. Az optimálisan bekövetkező áprilisi rügyfakadás és a májusi meleg, esős napoknak köszönhetően a szőlővirágzás korán, már június 5-én elkezdődhetett.  

A szinte egész nyáron át tartó kánikulát időnként csapadékos, viharos időjárás szakította meg, amely nagyban megnövelte a lisztharmat és peronoszpóra kockázatát. A szőlőt csak a gondos és elővigyázatos termesztéstechnológiai lépéseknek köszönhetően kerülhették el a kórokozók. Augusztus végén újra kellemes időjárással folytatódhatott 2008, majd a szeptember eleji esővel beindult a várva várt aszúsodás.

A szüretet az ősz első hónapjának 23. napján kezdtük a legszebb sárgamuskotály fürtök válogatásával. A hónap végétől egészen november közepéig tartó rendkívül száraz és meleg időszaknak köszönhetően a botrytiszesedett szemek beltartalmilag kiválóan koncentrálódtak. Az érett, első osztályú aszúszemeket folyamatos, aprólékos szedési mechanizmussal gyűjtöttük be – előfordult, hogy 3-4 alkalommal is szüretelnünk kellett egy-egy sorban. Az év legszebb szőlészeti folyamatát szinte az utolsó őszi hónap befejeztéig végeztük.

Nagyfokú komplexitással és egzotikus gyümölcsaromákkal jelentkező borok születtek 2008-ban, olyanok, amelyek leplezetlenül és elegánsan hívják életre a HOLDVÖLGY kristálytiszta stílusjegyeit.

2009

Emlékezetes év marad, mert október közepéig a várható szüreti kilátások egy kivételesen jó évjárat lehetőségével kecsegtetettek. A fenológiai fázisok - köztük a fakadás, virágzás, fürtzáródás, zsendülés is - időben, szinte tökéletes dinamizmusban követték egymást. Az előforduló szélsőséges kánikulai, légköri, valamint viharos hatásokat növényeink büszkén tolerálták. A fejlődés minőségi iránya érzékelhető, nyomon követhető és kezelhető volt.

A termesztéstechnológiai tervek végrehajtása segítette, hogy már szeptembertől a legértékesebb gyümölcsöt szüretelhetjük ültetvényeink kiváló kondíciójú tőkéiről. Az éves csapadékmennyiség összességében kedvezően, de eloszlása tekintetében - különösen a kritikusnak számító szüreti időszak végét figyelembe véve - váratlan fordulatokat hozott. A gondos válogatást precíz felkészüléssel, dinamikusan, a lehetőségek maximális kihasználásával végeztük. A szeptemberi hónap végén nagyobb mennyiségben, kiváló minőségű aszúszemek kerülhettek puttonyainkba - mialatt a borvidéki termelők hatputtonyos elképzeléseit még csak a várakozás időszaka sejtette. Az októberrel érkező nagyobb intenzitású esőzésekkel a túlérő bogyók már kevésbé tudták elviselni az időjárás hűvös szeszélyeit, így fokozatosan és felerősödve jelentkeztek a rothadási tünetek.

Az aszúsodási folyamat szerencsére november elejéig látványos volt: következetes, gondos és türelmes munkánknak hála az utóbbi 4 év legtöbb aszúszemét gyűjthettük be történelmileg klasszifikált első osztályú dűlőinkről.

2010

Már a téli hónapok is szélsőséges, rekord mennyiségű csapadékot hoztak, és ez végig jellemezte ezt az évet. A szőlő fejlődése dinamikus volt, a heves csapadékhozamok a vulkanikus alapokon nyugvó termőréteget inkább gazdagították, mintsem kártékonyan rombolták volna. Az esőzések mellett fokozottabb kártevő- és kórokozói veszély is jelentkezett, de a HOLDVÖLGY szőlészeti csapata - olykor együtt lélegezve növényével - precízen és hiánytalanul reagált az évjárat támasztotta kihívásokra.

A nyáron is hűvösebb, napsütést is olykor nélkülöző időszakban a szőlő dinamikus fejlődésében nagyobb fennakadás nem volt. Az élénkülő fertőzési nyomás különösen nehezítette a tervezhetőséget: volt, hogy a legfontosabb döntéseket is csak egy-két nappal korábban tudtuk meghozni a tökéletes analitikájú, szüretelhető gyümölcsért.

A rendkívüli és komoly megpróbáltatásokat leküzdve szeptember 23-án már mádi birtokunk legnemesebb alapanyagait válogathattuk egyedi stílusú édes, kristálytiszta borainkhoz. Októberben csak egyetlen napon esett az eső, talán ennek is volt köszönhető, hogy hűvös és kiegyensúlyozatlan évjáratunk még „megmenekülhetett”. A botrytisz látványos és koncentrált megtelepedésére szőlészeti csapatunk következetes, sztereotípiáktól mentes munkája volt a válasz: a borvidéken ritkaságszámba menően, újra kivételes és minőségi gyümölcsalapot tudtunk biztosítani borainkhoz, valamint egy vibrálóan egyedi, lendületes aszúkarakterhez, a HOLDVÖLGY Culture 2010-hez.

2011

Az év első felében az átlagnál kevesebb csapadék esett, de ültetvényeinkben a jó vízgazdálkodású nyiroktalajokon aszálytünetek nem jelentkeztek. A tavasz aszályos periódusait a növény maximálisan kivédekezte korábbi rendkívüli, kedvezőtlen évjáratból fakadó vízeinek raktározásával, így tartalékos tápanyag-háztartásának köszönhetően, magabiztosan várta a nyári fejlődési folyamatait.

A szőlő összetett fürtös virágai korán, már május 27-én megjelentek; a fürtzáródás június végén már be is fejeződhetett. Július hónap időjárása szélsőséges volt, szeles és kánikulai napok mellett jelentős, 120 mm-es eső is leesett. Augusztus 10-től október végéig száraz, meleg időszak következett kevés, szorványos csapadék kíséretében, de a magabiztos növényvédelemnek hála, precízen álltuk az elénk háruló akadályokat.

A száraz alapanyag szürete szeptember második felében kezdődhetett, október közepétől pedig folyamatosan szedtük az édes borok legkiválóbb paraméterű gyümölcseit. A hosszantartó, csapadékmentes időjárás és a reggeli lehűlések, páralecsapódások hiányában minimalizálták a botrytizálódást, inkább a bogyók töppedése volt jellemző. Jól szervezett, szelektív szüreteléssel a bortípusaink készítésére alkalmas szőlőtermést előzetes elképzeléseink alapján begyűjthettük, sőt, minden eddiginél karakteresebb, lendületesebb szőlőalapanyagot válogathattunk legfényesebb borkincsünkhöz, a hatputtonyos tokaji aszúhoz is.

A 2011-es év mediterrán jellege ellenére az üdítő, minden kétséget kizáróan a HOLDVÖLGY kivételes adottságokat felmutató évjáratai közé sorolható.

2012

A csapadékmentes téli hónapok a szőlő fejlődésére kedvezően hatottak, a fenológiai stádiumok idejekorán bekövetkeztek. Az időjárás szélsőségesen forró karakterét tudatos és felkészült szőlészeti helytállás fogadta: a termőhelyeink csapadékigényének számottevő jelentkezését fokozott mértékű termesztés-technológiával kellett ellensúlyoznunk. A mádi dűlők azonban a mélyebb talajrétegek “nedvesebb kondíciójából” is fakadóan kedvező ásványi anyag és vízellátást biztosítottak ültetvényeiknek.

Birtokterületünkön a fitotechnikai kezeléseknek is hála, az egészséges lombfallal optimalizált fotoszintézis eredményeként, minden idők legkorábbi szürete vette kezdetét. Már szeptember 5-én válogattuk a száraz borok készítésére a magas HOLDVÖLGY-minőségű, analitikailag optimális és érzékszervileg is kiváló gyümölcsöt. A szeptemberi meleg után többször esett csapadék hatására a botrytisz megtelepedése látványos, a bogyók koncentrálódása biztató volt. Kiváló szamorodni alapanyagot szüreteltünk már október 15-től. Egyidejűleg, november 16-ig kisebb mennyiségben, de folyamatosan gyűjthettük a jó minőségű, első- másod-, majd harmadkötésű aszúszemeinket. Aztán szinte a semmiből meg is érkezett a számottevőnél is több csapadék: a sorozatos esőzések hatására a nagy mennyiségű aszúsodást ígérő folyamat elmaradni látszott.

A 2012-es évjárat extrém mediterrán jellege mégis magas minőséget predesztinált, amely borígéreteivel tovább erősíti a birtok kiegyensúlyozott, magas presztízsét.

2013

A szőlő nyugalmi időszakának java még hátra volt, amikor erős zivatarokkal és faggyal kellett szembe néznünk. Az év első hónapjaiban még a mádi határ és ültetvényeink is hópaplan alá bújtak, erőt gyűjtve a tavaszi tápanyag-mozgósításhoz. A csapadékos május után fokozatos felmelegedés és szeszélyesebb időjárás vette kezdetét: ekkor már a talajok vízháztartása és a növények kondíciója is kivételes szüretet ígért. A júniusi virágzás optimális időben történt, ugyanakkor eléggé változatos kötődést mutatott meg. A bogyók fejlődésének nem volt jelentősebb akadálya, a fürtök erőteljes tisztulása mellett a minőség kárára nem alakult a folyamat.

A figyelmes és következetes tervezés nélkül lehetetlen optimális szüreti időpontot kiválasztani, így biztosítva volt, hogy megfelelően koncentrált alapanyagok kerülhessenek borászatunkba. A szeptembertől fokozatosan csökkenő léghőmérséklet segítette a gyümölcs beltartalmi értékeinek harmonikus összpontosulását, mely hozzájárult ahhoz is, hogy hatputtonyos aszúnk első osztályú alapanyagát kiváló kondícióban, kiemelkedő paraméterek mellett gyűjthessük be parcelláinkról.

Az évjárat következményeként a harmonikus, hosszú szüret elmaradt, mivel az erős csapadékos hullámok és az ősz végén érkező vénasszonyok nyara mindezt bojkottálta. A HOLDVÖLGY-szüret mégis minőségében teljesnek tekinthető, hiszen a szeptember 2-től október 9-ig, a lehető legprecízebb hozzáállással dűlőink egyedülálló alapanyagait elegáns HOLDVÖLGY-borokba foglaltuk.

2014

Az enyhe tél következtében a mádi ültetvények korábban ébredeztek álmaikból, a kiegyenlített nyugalmi időszakot korai rügyfakadás követte. A rövid időtartamú, viszonylag korai, homogén virágzás bizakodó évjáratot feltételezett a világörökségi borvidéken. A tavaszi hónapokkal a kórokozói- és kártevői nyomás jelentőssé, így a felelősség hatalmasra duzzadt az ültetvények minőségi kondicionálásban. A nyári időszak kihívásai rámutattak egy, a 2010-es éveket idéző évjárati “kegyetlenségre”: a rendkívül csapadékos időjárás következtében minden eddiginél komolyabb lisztharmat-veszély és erősebb UV-B-sugárzás nehezítette a szőlészeti munkát.

A növekedési fázisok alatt fokozottan erősödött a rothadás és ecetesedés mértéke, a muslica- és darázs-kártételek legszebb dűlőink növényeire is nyomást gyakoroltak. A növekedés végén lassult a cukorszint emelkedés, így a bogyók nehezen érték el szüretelhető, magasabb minőségű állapotukat. Sokszori, előzetes tervmódosítással az átlagosnál később szedhető korai fajtákkal kezdhettük el a szüretet.

A HOLDVÖLGY alázattal és türelemmel, a lehető legprecízebb gondossággal védte meg ültetvényeit a minőségi gyümölcs érdekében, aminek köszönhetően már szeptember végétől folyamatosan gyűjthettük be első-, másod-, és harmadkötésű aszúszemeinket. A gondos, szelekciós szüretet október 31-én fejeztük be sárgamuskotályunk szedésével. Boraink különleges minősége feledteti ezt a viharosan küzdelmes, kivételes kihívásokkal teletűzdelt rövid szezonú évjáratot.

2015

A téltől nyárig tartó időszak időjárása a kevesebb eső ellenére is biztató volt. A vízhiány állandúsulásának látható jelei hamarosan a szőlő fejlődésében is megmutatkoztak, a növekedés a szárazabb tenyészidőben lelassult. Szerencsére birtokunk 30 éves átlagéletkorú szőlőtőkéi ellenálltak a nyári időszakra jellemző alacsony páratartalomnak, légköri aszálynak és a többszöri kánikulai hullámnak is.

Egész évben következetes és türelmes fito- és agrotechnikai, növényvédelmi munkát végeztünk ültetvényeinkben. Bármilyen évjáratról is legyen szó, a vincellér mindig a hibátlan, érett, ízében, zamatában tökéletes szőlőgyümölcs szüretelését; míg a főborász számára a technológia és saját elvárásai szerint, a borok magas színvonalú előállítását célozza meg.

Az idősebb tőkék dinamikusabban jelentkező érési fázisaival számolva már augusztus közepén készen állt a szőlő a “nagy folyamatra”. Precíz szüreti tervünk mentén (rendszeres analitikai-és érzékszervi vizsgálatokkal) minden tervezett száraz és édes tételünkhöz optimális időben kezdhettük el a gondos és többszöri válogatást. Megelőzvén egy rendkívül csapadékos időszakot október 8-ig a birtok teljes területéről (mind a 7 történelmi dűlőnkről) szemenként gyűjthettük be az első kötésű aszúbogyóinkat is, mely olyan cukorkoncentrációval és beltartalmi potenciállal jelentkezett, ami ritkán adatik meg egy izgalmas, kihívásokkal teli, mediterrán évjáratban.

2016

A zavartalan téli időszak után a tavaszi hónapokkal érkező esőhiányos, tartós meleg rácáfolt előzetes várakozásainkra: tudtuk, hogy nehéz feladat vár ránk 2016-ban. A HOLDVÖLGY célja mindig csak az évjáratban elérhető legmagasabb minőségű bor elkészítése lehet. Június elején a forró aszályban úgy tűnt, hogy megismétlődhet az előző év rendkívüli száraz évjárata, viszont a július második felétől szakaszosan jelentkező, nagy vízmennyiséggel járó esőzések erre rácáfoltak.

Augusztus 10-én végezhettük az év első próbaszüretét, 26-án véglegesítettük precíz szüreti tervünket, majd 30-án a Holdvölgy 1-es parcellán kezdődött el a szőlészeti munka egyik legszebb folyamata, a szüret. Szeptember első felében már erős botrytiszesedés uralkodott a területeinken, ennek ellenére a korai fajtáinkat tökéletes paraméterekkel tudtuk leszüretelni. A rendkívüli kórokozó- és kártevő veszély mellett sikerült rendkívül precíz szőlészeti munkát végeznünk: a rothadást aprólékos, többszöri válogatással, míg a madarak elleni védekezést hálózással oldottuk meg. Az októberi esőzések következtében fokozódott a betegségek terjedése és mérséklődött a cukorfok emelkedésének üteme is. Már szeptember elején elkezdtük az első kötésű aszúszemek gyűjtését: 2006 óta megszakítás nélkül készítettük el a legfontosabb borkülönlegességünket, a HOLDVÖLGY 6 puttonyos tokaji aszút!

Tervezett borainkhoz - az édes szamorodni kivételével - sikerült ebben a viszontagságos évjáratban is magas minőségű és mennyiségű alapanyagot gyűjtenünk.

2017

Habár a korai és tartós januári fagy vészjósló forgatókönyvet ígért, végül viszonylag kiegyenlített volt a tavaszi-nyári időjárás. Szőlőültetvényeinket precízen gondoztuk, miközben a várt időben következtek be a fajták vegetációs fázisai a könnyezéstől a szüretig. Kiemelkedő évjárat elé nézhettünk.

Augusztus 30-án szerda reggel a zéta tökéletes paraméterű szőlőfürtjeinek válogatásával indulhatott el a 2017-es szüret, egy évvel a tavalyi kezdete után. Szeptemberben az elmúlt ötven év átlag-csapadékának két és félszerese esett, azonban a következetes, egész éves növényvédelemnek köszönhetően az esőzés végül nem rontotta a gyümölcs minőségét. Mint minden évben, most is külön szüreteltünk és erjesztettük kiváló alapanyagainkat leendő bortípusonként, így ennek is köszönhető a HOLDVÖLGY borok egyedi, letisztult stílusa.

A HOLDVÖLGY ritkaságok mellett (pl. az újra elkészült Intuition No3. T8/7575 furmint csúcsborral), ebben az évben tizenkettőre bővült az egymást követő hatputtonyos aszú évjárataink száma. Az elmúlt évekhez képest háromszor több aszúszemet sikerült szüretelnünk, így többszörösen is be tudtuk biztosítani leendő Culture aszúborunkat nagyobb mennyiségben és magasabb minőségben is. A 93 napig tartó válogatási szezon, valamint a termésfeldolgozás teljes és egyedi borpalettát eredményezett a száraz fajta- és válogatásboroktól egészen a hatputtonyos aszúig.

2018

2018-as év januárja és februárja is a szokásosnál enyhébbnek ígérkezett, a kevés csapadék ellenére dűlőink vízgazdálkodása mégis felkészülten várta a folytatást.  A február végén érkező és a márciusig kitartó fokozatos lehűlés növényeinket számottevően nem veszélyeztette, a „nektártermő” növény rezisztenciája révén könnyen átvészelte a tavaszt. A korai május végi virágzás; a június utolsó napjaira eső fürtzáródás már komolyabb jeleket hordozott: az idei szüret minden eddiginél hamarabb érhet el bennünket!

A nyári időszakban szélsőséges hőingadozások és aszály kísérték a szőlő érési fázisait, mely így tovább fokozta az ültetvények „türelmetlenségét”: már augusztus 14-én gondos szelekció mentén indíthattuk szüretünket. A folyamatot száraz, meleg idő kísérte, elszórtan jelentkező kevés csapadékkal. A nagy száraz tételek legkiválóbb kondíciójú gyümölcseit már augusztus végétől szeptember végéig; a minőségi édes alapanyagot pedig több szakaszban, már az első őszi hónap befejeztével válogathattuk. A csapadékmentes időjárás és a reggeli lehűlések hiánya minimalizáltan és lassan keltette életre a folyamatos botrytisz-virágzást, ezt a borvidéki, egyedi jelenséget.

Aszúszemeink gyűjtését több fázisban végeztük történelmi dűlőinken, melynek köszönhetően I. osztályú alapanyag kerülhetett furmint alapborunkba, hogy az idei szürettel a 13. Culture is ott lehessen a HOLDVÖLGY hamisítatlan, lendületes borfólióján.

2019

A január nagyon téliesre sikeredett, míg februárban hirtelen olvadással, enyhe időjárási körülményekkel találkozhatott birtokunk szőlésze. A metszési munkálatokat fegyelmezetten, már januárban elkezdhettük, majd azt 100%-ban el is végeztük február 8-ra.

A támrendszerek fokozatos karbantartása ebben az évben sem maradhatott el: mind az idősebb, mind a fiatalabb ültetvények számára biztosítanunk kell a legkiválóbb termőhelyi “kereteket”, ami tovább garantálhatja a szőlő magas minőségű termesztését.

A csapadékmentesen érkező március után az ültetvények egyre komolyabb, vízhiányos állapotba kerültek, a szárazság jelei komoly kockázattal riogattak. Aztán késő tavasszal megérkezett az eső és vele minden kellemetlen szélsőség is: a párával, a szűnni nem akaró széllel, a kórokozói nyomás és a rovarok gradációja komoly kihívásokat támasztott a növényvédelmi tervezésben.

A magabiztos peronoszpóra és lisztharmat elleni fellépéssel, szőlőültetvényeink egészségesen tekinthettek a szüret első napja elé, ami ezúttal szeptember másodikára esett. A kora őszi melegek, az egyre erősödő szelek az aszúképződésnek kiváló körülményeket teremtettek, ugyanakkor a száraz alapanyag szedését rendkívül megnehezítették. Mégis 18. szüreti napunkon begyűjthettük hárslevelűnk magas minőségű alapanyagát, mely egyet jelenthetett 2018 után egy újabb 100%-os száraz szürettel. Október végén már a Becsek-dűlő kiváló adottságú furmintját szedhettük a borok királyának alapborához. Szeptember 13-tól fokozatosan, precízen válogatott I. osztályú aszúszemeinkkel koronázhattuk meg a HOLDVÖLGY újabb lendületes szüreti időszakát!

2020

Az év elején kevés csapadék volt, így már február közepére befejezhettük a metszési munkálatokat. A szárazság országosan és a Tokaji borvidéken belül is komoly nehézségeket okozott május közepéig, melynek következtében a szőlő lassabban fejlődött.

Általában a gyors, egyöntetű virágzás megkönnyíti a szüreti tervezést, azonban mindez parcelláink egyes tőkéin is diverzifikáltan jelentkezett. Medárd csapadékos hetei és a június végi rendkívül erős szelek további komoly nehézségeket vetítettek előre a mindig magas minőségű gyümölcsöt célzó szőlészeti csapat számára.

Precíz növényvédelmi beavatkozásokkal a növény legkiválóbb kondíciójában kezdtük meg szeptember közepi száraz szüretünket. Az aszúsodás “robbanékony” kedvét örömmel és felkészülten fogadtuk: csúcsborunk újabb - immár 15. évjáratának alapanyaga már szeptembertől fokozatosan érkezhetett be a borászatba! Az októberi szeszélyes időjárás és a november elején érkező csapadék hatására már szinte biztossá vált, hogy a folyamatos újratervezésre kényszerülő csapatunk 2020. október 30-án a szüret végéhez ért. Bár az évjárat a mennyiségi terveinkbe korán beleszólt, a mindig türelmes válogatási beavatkozások - mind a tőkén, mind a préselés előtt - lehetővé tették, hogy továbbra is azok a magas minőségű száraz és édes borok készülhessenek el, melyek történelmi termőhelyeink legkiválóbb lenyomataiként kerülhetnek palackba.

2021

Az év eleji időjárás lehetővé tette, hogy a metszést már január végére befejezhessük. A február a sokévi borvidéki átlaghoz képest enyhébb ám csapadékosabb volt, amely után szokatlanul hűvös tavasz érkezett. A szőlő így 2-3 hét késéssel indult fejlődésnek, kései rügyfakadással és lassabb hajtásnövekedéssel, amely a virágzást is feltartóztatta. Június végén viszont 120 éves melegrekord következett, kevés csapadékkal és magas páratartalommal. A szélsőségesen meleg idő ellenére a szőlőtőkék hajtásai az év eleji lemaradást nem tudták maradéktalanul behozni, amely a szüreti időpontokra is hatással volt. Szeptember közepén kezdtük meg a száraz szüretet a zéta szőlő szedésével nehezített körülmények között. A meleg és száraz idő, a szemek korai vízvesztése, az érési folyamat késése, a szokásosnál magasabb savtartalom és a korai botrytiszesedés, mind kihívást jelentettek a szüreti napok optimális kijelölésében.

Ezek következtében édes boraink alapanyagának beszedése szeptember végén kezdődött, a csökkenő napos órák száma pedig csak részben tette lehetővé a szokásos mennyiségek szüretét, amely az aszúszemek szedésével, november 2-án zárult. Mindezek ellenére a gondos válogatás lehetővé tette, hogy ugyan kisebb hozamokkal, de kiváló minőségű szőlőgyümölcs érkezzen a borászatba. Azon boraink, melyek lepalackozásra kerülnek, a magasabb savszerkezetnek köszönhetően kimagasló érlelési potenciállal és eltarthatósággal rendelkeznek majd.

A teljes jelentés itt érhető el.

2022

A tél enyhe és csapadékszegény volt, így a tőkék metszése jó ütemben haladhatott, viszont a talaj nem tudott elég vizet elraktározni. A tavasz késve érkezett, májusig nem maradt tartós a felmelegedés, így a rügyfakadás a megszokottól eltérően 2 héttel később indult. A májusi szárazságnak és melegnek köszönhetően a virágzás már a sok évi átlagnak megfelelően kezdődött. Ezután az utóbbi 100 év legszárazabb és legmelegebb nyarát tapasztaltuk meg, melynek következtében a száraz alapanyagainkat az átlagosnál korábban kellett beszednünk. Szeptemberben az átlagos csapadékmennyiség háromszorosa hullott le, így csökkentek a cukorfokok, a botritiszesedés pedig nehezen fokozódott, mert a nedvesség folyamatosan visszahígította a szemeket. Az extrém nyári szárazság és meleg miatt vastagabb szőlőhéj alakult ki, melyet nehezebben tört át a gomba. Emiatt az édes alapanyagok szürete a megszokotthoz képest 3 héttel később indult el, az első aszúszemeket pedig csak október 19-én kezdhettük el gyűjteni, így biztosítva a HOLDVÖLGY minőséget csúcsborunkhoz. A szüret november 4-én zárult a Becsek- és a Király-dűlőben. Az évszázados szárazság nem csak kevesebb termést eredményezett, de a bogyók feldolgozásakor is nehézséget okozott (kevesebb lé, nehezebb préselés). Ennek ellenére gondos szőlészeti és kreatív borászati munkával egy színes borportfóliót tudunk majd felmutatni.

Teljes évjáratjelentésünk itt olvasható.

2023

2023 januárja kifejezetten enyhe és csapadékos volt, mely nehezítette a metszési munkálatokat, de nem hátráltatta, a csapadék pedig jól hasznosult. A tavasz szokatlanul hűvös és ködös volt, mely akadályozta a növény nedvkeringésének beindulását, így csak április 24-én fakadt a szőlő. A virágzás is vontatottan kezdődött, 1 héttel lemaradva a tavalyi évhez képest. Ez a száraz szüretet is késleltette, mely csak szeptember 7-én kezdődött a Dorgó-dűlőben, a Zéta szőlő szedésével. Ősszel a jelentős mennyiségű csapadék és a magasabb hőmérséklet okozott kihívást. A bogyók elkezdtek felrepedni és idő előtt beindult a botritiszesedés. Intenzív fürttisztítást, precíz válogatást és több időráfordítást igényelt tehát az október 10-ig tartó, száraz szüreti időszak. A nemes rothadás korai megjelenése ellenére a cukorfokok nehezen emelkedtek, így első osztályú aszúszemeink gyűjtését csak október 2-án kezdtük el. Október közepén ráadásul pár nap alatt 40 mm-t meghaladó eső zúdult a dűlőkre. A szőlőbogyók beltartalma felhígult, a botritizálódás fokozódott. 1-1 parcellát többször is végig kellett járnunk, hogy a megfelelő érettségű bogyókat tudjuk begyűjteni. A szüret november 10-én a Holdvölgy-dűlőben ért véget. A kihívások ellenére szép és tiszta alapanyagok állnak rendelkezésünkre és CULTURE 6 puttonyos tokaji aszúnk is elkészülhet.
Évjáratok20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
AlapítóSzőlész és borászÉrtékesítés és marketingVendéglátásSzőlész és borász csapatAdminisztráció

Alapító

TAKING FORWARD THE TOKAJ DREAM

500 évvel a legendás bor születése után a HOLDVÖLGY felelősséggel kívánja továbbgondozni a Tokaj-Álmot.

A gondolatok bora a tudás, az elvek, a képzelet és a türelem harmóniájában született. A szellemiség és a lélek ötvözte tökéletessé, akárcsak az örök értékeket.

26 hektárról, Mád legértékesebb dűlőiről rendkívüli törődéssel, szükségszerűen korlátozott mennyiségben.

DEMKO Pascal, Alapító

Szőlész és borász

Alkotói és szakmai harmónia

Ahol szőlő van a gondjainkra bízva, ott a legnemesebb emberi teremtési folyamat lehetősége van a kezeink között. Tisztelettel a múlt előtt, folyamatosan figyelve a természet hangjára, a legprogresszívebb szakmai hozzáállással alkotjuk meg évről évre a Borvilág leggazdagabb palettáját.

Értékesítés és marketing

Szakmai hitelességgel építjük a hidat. Azt, amely összeköt minket bárhol is legyünk, és amelyen keresztül felelősen, pontosan juttatjuk el borainkat, filozófiánkat partnereinkhez belföldön és külföldön egyaránt....

Vendéglátás

Szőlész és borász csapat

A legnagyobb értékünk az Ember.

A HOLDVÖLGY szőlőterületei, feldolgozóüzeme illetve élménypincéje egységükben is csupán egy eszköz, egy lehetőség. Értéket kizárólag a birtokon dolgozó kollégák gondos munkájának köszönhetően állíthatunk elő.

Adminisztráció

AlapítóSzőlész és borászÉrtékesítés és marketingVendéglátásSzőlész és borász csapatAdminisztráció

ELÉRHETŐSÉGEK

3909 MÁD, ÁRPÁD U. 13.

GPS É48º19549 K21º28044

PINCELÁTOGATÁS

+36 70 391 46 43

visit@holdvolgy.com

ÉRTÉKESÍTÉS, BIRTOKIGAZGATÓ

Jójárt Gergő

+36 70 419 3059

gergo.jojart@holdvolgy.com

ÉRTÉKESÍTÉS

Gellén Fruzsina

+36 70 323 2709

fruzsina.gellen@holdvolgy.com

MARKETING, PR

Laufer Gyöngyi

gyongyi.laufer@holdvolgy.com

 

EXPORT

Natalia Demko

export@holdvolgy.com

SOCIAL MEDIA